Вічний вогонь української волі
( до Дня пам'яті героїв Крут )
Бій під Крутами — бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва.
Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.
Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені.
На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам'яті тридцяти».
2006 року на місці бою встановлено пам'ятник. З нагоди 80-ї річниці бою Монетний двір випустив в обіг пам'ятну гривню.
В шкільній бібліотеці зібраний матеріал про бій під Крутами і оформлена папка та книжкова виставка на тему " Крути: і сум ,і біль і вічна слава".
Зібраний матеріал ( вірші) і оформлена саморобна книжка під назвою " Збірка віршів про бій пі Крутами".
1.Васильєва А. Є. "Герої Крут: ніхто не забутий": виховна година, 6-й кл. Виховна робота в школі. 2019. № 12. Вкладка. № 42. С. 18-1—18-3.
2 Гут А. "От де, люди, наша слава, слава України" (До Дня пам'яті борців за волю України, які полягли під Крутами в січні 1918р.). Виховна робота в школі. 2017. № 12. С. 24-27.
3 Шелест Л. І. Герої Крут — для нащадків взірець: Урок мужності. Класному керівнику. Усе для роботи. 2017. № 12. С. 6-9.
Немає коментарів:
Дописати коментар